Jak zacząć przygodę z łąką kwietną?
Wybrać odpowiednie miejsce
Może to być skrzynka balkonowa, taras lub ogródek. Najlepiej sprawdzają się miejsca słoneczne, więc jeśli na Twoim balkonie wszystkie roślinki wysychają to łąka kwietna stanowi idealne rozwiązanie. Pszczoły oraz inne zapylacze dzięki Twoim dzikim kwiatom będą miały zapewnione pożywienie oraz schronienie. Jeśli mieszkasz w bloku na wysokim piętrze – nic się nie martw – najwyżej zasiana łąka kwietna znajdowała się na 8. piętrze – a zapylacze spokojnie dolatywały na taką wysokość.
Rozrzucić bomby kwietne
W odstępach nie mniejszych niż 20 cm. Nie musimy ich przysypywać ziemią, ponieważ w kulce oprócz gliny jest już też kompost, który zapewnia młodym roślinom idealne początkowe warunki wzrostu.
Podlewać
Szczególnie w pierwszej fazie wysiewu. Pamiętaj o dobrym nawodnieniu gleby, zwłaszcza na słonecznych balkonach. Później podlewanie nie jest już tak istotne jak w pierwszych dniach.
Ciesz się łąką!
I pamiętaj, że łąka kwietna to nie tylko śliczne kwiatki. Zapewnia ona bowiem dzikim zapylaczom jedzenie oraz schronienie. Możemy też do woli podglądać zwyczaje naszych skrzydlatych przyjaciół, bez których nie byłoby życia na ziemi. A najlepsze jest to, iż po przekwitnięciu możemy zebrać nasionka i wysiać łąkę kwietną w następnym roku. Zrobić zielnik, ozdoby na ściany, zakładki z zasuszonymi kwiatami – sky is the limit!
Jak przygotować skrzynkę?
Wybierz skrzynkę balkonową
Przygotuj ją
Na dno wsyp keramzyt
Wypełnij skrzynkę ziemią (najlepiej beztorfową)
Rozrzuć bomby kwietne
Podlej je
Kiedy jest czas na rzucanie bombami?
Optymalny czas zaczyna się na wiosnę, a kończy późną jesienią.
Niektórzy uważają, iż bomby kwietnie z niasionami można rozrzucać przez cały rok, ponieważ glina chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do kiełkowania nasion niezbędne są: dodatnie temperatury oraz częste podlewanie na początku wysiewu, dlatego mogą one poczekać w ochronnej bombie na sprzyjające dla nich warunki do kiełkowania.
Jeśli chcecie sprawić eko prezent bliskiej osobie w grudniu, nie ma sprawy. Bomby kwietne można bowiem bezpiecznie przechowywać w suchym, chłodnym miejscu przez długi czas. Jeśli nie mają dostępu do wody, oraz światła są zahibernowane.
Jak powstają nasze bomby kwietne?
Wszystkie bomby są klejone ręcznie, mogą się zatem różnić kształtem. Nie wpływa to jednak na ich jakość. Korzystamy bowiem z nasion od zaufanego dostawcy. Znajdziecie w nich jedynie nasiona dzikich kwiatów, bez traw, zbóż czy innych wypełniaczy.